ATOPISKS DERMATĪTS: PAZĪSTAMO LIETU SLĒPTĀ BĪSTAMĪBA

Nav noslēpums, ka bērnu skaits, kas cieš no atopiskā dermatīta (vai „diatēzes”) kļūst vairāk. Arī neoficiālā statistika ir neiepriecinoša: katrs piektais bērns līdz 3 gadiem cieš no niezes un ādas lobīšanās. Nav racionāli mierināt sevi ar to, ka bērns „pārraugs”: atopisks dermatīts – jau tagad ir īsta bērna problēma: pastāvīgā dedzināšana un ziede izraisa infekcijas, pati nieze nervozē bērnu, padara to ātri saniknojamu un raudulīgu un var atņemt miegu un apetīti. Pie tam, 2 % cilvēku, kam bija atopisks dermatīts bērnībā, slimība saglabājas visu dzīvi un nereti kļūst par sazināšanas, prestižā darba, karjeras un ģimenes veidošanas traucēkli.

No kurienes rodas šī ķibele? Daudzus gadus zinātnieki bija pārliecināti, ka galvenais cēlonis – nepareiza pārtika grūtniecības un laktācijas laikā. Tika uzskatīts, ka  alergēnu bagāti pārtikas produkti izraisa bērna imūnās sistēmas  saspriegumu un alerģisko reakciju attīstību. Turklāt  ģimene un ģenētiskā dispozīcija ietekmē uz alerģiskām reakcijām  un atopisko dermatītu. Šīs teorijas atrod apstiprinājumu praksē un daudzos pētījumos. Visbiežāk pediatri atzīmē atopiskā dermatīta gadījumus bērniem, kuru vecāki ir pilnīgi veseli un neslimoja ar atopiskām reakcijām , pareizi ēd un viņiem nav sliktu paradumu. Tātad ir cits atopiskā dermatīta cēlonis?

Protams, ir apkārtesošā vide, par kuru bieži aizmirst. It īpaši sadzīves ķīmija, ar ko saskaras visi mūsdienu cilvēki. Veļas pulveris, veļas mīkstinātājs, ziepes, trauku, flīžu, grīdas  mazgāšanas līdzekļi… Starojošās tīrības rezultātā parkets vai tīra tase pārvērtās par alergēnu avotiem, un visvairāk neaizsargāti ir bērni.

Ārsta komentārs:

Kad runa iet par atopisko dermatītu, lielākā daļa vecāku sāk pievērst uzmanību bērna uzturam. Ir pārtikas dienasgrāmata, no bērna uztura  tiek izslēgti visi iespējamie alerģijas provocētāji- tas ir svarīgi, un tas ir jādara, pārtikas produkti bieži  izraisa atopisko dermatītu.

Tomēr cilvēki bieži aizmirst par citiem alerģijas avotiem. It īpaši par sadzīves ķīmiju. Protams, jo lētāk un efektīvāk ir tīrīšanas un mazgāšanas virsmu sastāvs, jo  populārāks tas ir; tas ir dabiskā vēlme:  iegūt maksimālu efektu par salīdzinoši zemu cenu.  Bet šādos līdzekļos daudzi komponenti ir diezgan agresīvi un tiem ir ļoti augsts alergēna līmenis. Pieaugušie parasti to nepamana – veselīga cilvēka nobriedis organisms ir droši pasargāts no negatīviem ārējiem faktoriem. Bet trausls bērna organisms, kurš tikai attīstās, nevar tiem stāvēt pretī.

Ir daudz veidu, kā sadzīves alergēni var iekļūt bērnu organismā – caur ādas porām, no rokām, no traukiem, caur plaušām. Bērns ēd no šķīvja, kas ir izmazgāts ar trauku tīrīšanas līdzekli, un uzsūc alergēnus, jo nevar uz 100% noskalot mazgāšanas līdzekli. Bērns spēle uz lamināta grīdas, kas ir notīrīta ar speciālu šķīdumu, un savāc  alergēnus uz ādas.

Tāpēc ir ļoti svarīgi neierobežoties tikai ar vienu uztura korekciju; nepieciešams pievērst uzmanību uz līdzekļiem, ar kuriem tīra māju. Tiem obligāti jābūt hipoalerģiskiem. Piemēram, organiski mazgāšanas līdzekļi „Binatec” labi sevi rekomendēja. Tie tika izstrādāti, ievērojot ārstu-alergologu viedokļus – tie neprovocē alerģiskās reakcijas un perfekti piemēroti bērniem, kam ir atopisks dermatīts. Mājas tīrīšana ar drošiem mazgāšanas līdzekļiem ātri palīdzēs tikt gaļā no nepatīkamiem simptomiem. Nav vērts paļauties uz „vecmāmiņas” metodēm: pirmkārt, trauku mazgāšana un uzkopšana ar sodas vai „rudām” saimnieciskajām ziepēm ir mazefektīva un neērta. Otrkārt, ziepju sastāvs atšķiras no vecas paaudzes standartiem. Turklāt šie standarti novecoja – zinātne taču nestāv uz vietas.”

Neapšaubāmi, nav iespējams pasargāties uz 100% no apkārtesošās pasaules.  Bet var minimizēt to skaitu mājas robežās. Lai māja ir ne tikai drošs cietoksnis, bet gan omulīga vieta mazulim : tādejādi viņa organisms spēs „atpūsties” no ārējo faktoru negatīvas ietekmes. Ievērojot visus noteikumus, rezultāts būs ātrs – nepatīkams atopiska dermatīta saasinājums  jau drīz paliks pagātnē.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *